×

Якою мовою вам буде зручно спілкуватися?

Українська Російська

Що таке...

CMS (Content Management System) - система управління вмістом вебресурсу. Іншими словами, це набір скриптів, які дозволяють створювати та редагувати вміст...

Отримайте консультацію

з розвитку Вашого інтернет-проекту

Александр - менеджер и эксперт отдела продаж ADS group

Олександр - менеджер та експерт відділу продажів ADS group

Останнім часом на просторах інтернету дуже часто можна зустріти термін CMS, поняття якого трактується по-різному. В одних джерелах вказується, що це рушій (серце) онлайн-сайту, а інші трактують поняття як інструмент, що вирішує завдання з контролю та зміни вмісту (контенту) веб-порталу. Обидва ці трактування правильні, адже контент - це і є серце самого сайту.

Поняття і принцип роботи

CMS (Content Management System) - система управління вмістом веб-ресурсу. Іншими словами, це набір скриптів, які дозволяють створювати та редагувати вміст ресурсу. На професійному сленгу це поняття називають «движком». Головне завдання системи - збір інформації та її з'єднання в одне ціле. Виникнення CMS-движку відбулося на тлі динамічного розвитку інтернет-проектів. Кілька років тому більшість порталів були статичними, тому вносити якісь зміни в їх вміст можна було вручну. Однак зараз швидкість розвитку веб-сервісів вимагає миттєвої реакції і готовності вносити зміни.

Суть роботи CMS полягає в поділі контенту ресурсу і його дизайну. Автор сам може вибрати відповідну заготовку, за якою буде оформлений веб-сайт, після чого на ньому можна розмістити необхідну інформацію. У більшості випадків система застосовується для таких онлайн-ресурсів:

 • форуми і блоги;
 • соціальні мережі;
 • корпоративні сайти;
 • інтернет-магазини.

Велика частина CMS-движків може використовуватися для проектування сайтів різної тематики. Найпопулярнішим порталом сьогодні є WorldPress, за допомогою якого можна розробити практично будь-який проект. До переваг цієї платформи належать:

 • доступність у розробці. Існують платні (1c bitrix) і безкоштовні (з відкритим кодом) системи координації онлайн-ресурсу. У першому випадку веб-сайти підтримуються потужними компаніями, тоді як CMS з відкритим кодом такої підтримки не мають;
 • висока швидкість створення сайтів. Завдяки системі управління сьогодні відпала необхідність застосовувати масу непотрібних операцій при розробці. Максимальний рівень автоматизації сприяє швидкому створенню, і як наслідок - просуванню веб-порталів;
 • великі можливості. Функціонал сучасних систем управління надає веб-майстрам можливість знайти серед представлених заготовок особливу родзинку для своїх користувачів;
 • легкість у розробці та підтримці. Продуманий і простий функціонал легко виведе програміста-початківця на правильну дорогу;
 • швидкий запуск сайту. Готові шаблони дозволяють запустити проект набагато швидше, ніж у випадках ручної розробки.

Це далеко не весь список переваг CMS-движків. Адмінка сайту дозволяє в будь-який час змінювати дизайн на свій розсуд, і вносити зміни в програмний код. Програма встановлюється на певний хостинг майданчика, після чого відкривається доступ до всіх необхідних інструментів, що допомагають створювати вміст порталу. Все це зберігається в системі в автоматичному режимі, без зайвого втручання людини. Рушії можна розділити на такі категорії: платформи для управління «начинкою» web-ресурсу і платформи для управління вмістом в масштабах підприємства. Установка кожного з цих движків здійснюється виходячи з технічних можливостей і вимог.

Різновиди CMS

Існує дуже багато різних движків. Одні вирішують конкретно поставлені завдання (ведення блогів, форумів), а інші є універсальними і дозволяють розробити будь-який ресурс.


На сьогоднішній день немає затвердженої класифікації систем управління, проте є незаперечні лідери в цій області, в число яких входять:

 • Joomla. Це яскрава розробка, що надається на безкоштовній основі. Для її використання не потрібно особливих знань і навичок. Движок використовується для розробки онлайн-ресурсів різної тематики і будь-якого рівня складності. До головних переваг системи належить безпека, величезна кількість розширень і безкоштовність.
 • MODx. Нова розробка, яка з кожним днем набирає популярність, і поступово збільшує число користувачів. Движок надається абсолютно безкоштовно і є дуже ефективним.
 • Drupal. Це ідеальний варіант для тих, хто розробляє сайт з нуля. Система надає великі можливості для створення проектів. Ідеальний варіант для блогів. Підходить для користувачів, які не мають знань у галузі сайтобудування.
 • Opencart. Це багатофункціональна система, орієнтована на створення інтернет-магазинів. Для управління не потрібно особливих навичок. Рушій має відкритий початковий код, що надає можливість зробити новий шаблон або змінити функціонал. Опенкарт дозволяє створювати інтернет-магазини будь-якої складності і надає величезний набір SEO-інструментів для їх просування.
 • 1C бітрікс - це потужна розробка від 1C, що надає різні редакції. Вартість залежить від версії движку. Програмний продукт включає в себе понад 50 модулів для управління і забезпечує відмінний рівень захисту веб-сайтів від злому. Продуктивність онлайн-ресурсу завжди буде перебувати під контролем. Програма в автоматичному режимі здійснює діагностику роботи і формує рекомендації щодо поліпшення продуктивності проекту.
 • WordPress. Це програмний продукт, за допомогою якого можна контролювати і керувати вмістом онлайн-ресурсів. Платформа швидко оновлюється до нової версії з усіма встановленими плагінами, пошук і встановлення яких можна здійснювати через панель керування. Продукт дозволяє створювати статичні сторінки («про нас»). Містить редактор фотографій і дуже потужний текстовий редактор. Надається на безкоштовній основі, що є вагомою перевагою для новачків, які вперше створюють власний веб-сайт. Платформа проста у використанні, тому для роботи з нею не потрібно мати особливих навичок програмування. Вордпрес встановлюється безпосередньо на сайт, тому процес контролю і внесення коригувань можна виконувати з будь-якого комп'ютера, достатньо всього лише мати логін і пароль.

Варто зазначити, що безкоштовні движки - це не завжди низька якість і ліміт у використанні. Дуже часто CMS з відкритим кодом за рахунок своєї загальної доступності мають більше переваг, ніж їх комерційні аналоги. Таке розмаїття платформ, безумовно, надає труднощі у виборі тому потрібно чітко визначитися з функціоналом і напрямком майбутнього сайту. Наприклад, якщо ви плануєте вести особистий блог, то немає необхідності купувати 1C Бітрікс.

Функції систем керування

Головною функцією CMS вважається відображення сторінки веб-ресурсу з миттєвим формуванням вмісту зі створених завчасно шаблонів з готовим контентом і дизайном. Рушій сайту створює користувачам сторінки у момент запиту. У деяких випадках відвідувачу відображається унікальна інформація, яку може бачити саме цей користувач. Не менш важливою функцією є допомога власнику в координації веб-сайту (розміщенні нових сторінок, відео, зображень, посилань та інше). Щоб внести зміни на будь-яку сторінку, адміністратору доступний редактор, що дозволяє публікувати нову та коригувати наявну інформацію. В основі кожного шаблону лежить технологія XML/XSLT, за рахунок якої кожен портал здатний відображати сторінки на різних гаджетах (смартфони, комунікатори, кишенькові ПК та інше). До іншого функціоналу движків відносяться:

 • менеджмент онлайн-магазину. За допомогою цієї функції можна розміщувати та видаляти каталоги продукції, вивантажувати дані про замовлення та покупців, редагувати категорії товарів через веб-інтерфейс. Крім цього, інтернет-магазини на основі движків формують вітрини товарів в автоматичному режимі і дозволяють шукати той чи інший продукт за різними запитами. Онлайн-кошик виконує всі розрахункові роботи (підрахунок вартості замовлення) і формує документацію для складського та бухгалтерського обліку;
 • координування поштових підписок. Цей параметр надає можливість формувати поштові листування та листи, а також надсилати їх за вказаними адресами;
 • керування банерами і заголовками. CMS дозволяють контролювати покази банерів і чергування зображень.

Завдяки всім наданим системою можливостям автор може з легкістю розміщувати контент і контролювати всі розділи сайту.

Чи можна створити онлайн-ресурс без використання движку?

Щоб створити сайт, безумовно, можна обійтися без застосування CMS. Перш за все, це стосується простих сайтів-односторінників. Такі портали можна зробити за допомогою Microsoft Word. Набагато складніше буде з ресурсами, кількість сторінок яких перевалює за 50. Наприклад, якщо на кожній сторінці вказуються контактні дані компанії, то при необхідності їх зміни виникнуть певні складності, оскільки всі маніпуляції потрібно провести в більш ніж в ста місцях, та ще й вручну. Те ж саме стосується і необхідності зміни посилань. Усі ці особливості суттєво ускладнюють процес створення веб-ресурсу.

Якщо ви вирішили розробити свій онлайн-ресурс, то Ви можете звернутися в digital агентство ADS group. У нас індивідуальний підхід до кожного клієнта і демократичні ціни.


Поділитися:


Читайте також:

 • inst
 • facebook
 • twitter

Отримайте консультацію

з розвитку Вашого інтернет-проекту

Александр - менеджер и эксперт отдела продаж ADS group

Олександр - менеджер та експерт відділу продажів ADS group

×

Зв'язатися

Ми зв'яжемося з Вами, найближчим часом